IMETAMISMYYDID

Leave a comment

January 14, 2014 by Tasneem

Imetamismyydid on siin maal suhteliselt sarnased eestis levinud myytidega, vahe tuleb sisse selles et eestis on viimasel ajal v2ga tublisti arendatud imetamisn6ustamisprogramme ja haritud arste. Tooksin siia v2lja m6ned huvitavaimad myydid:

1. LAST EI TOHI VOODIS PIKALI ASENDIS OLLES IMETADA. Sellist 6petust kuulsin igalt lastearstile peale m6lemat synnitust. P6hjuseks toodi et last pikali olles imetades valgub piim k6rva ja tekitab p6letiku.

Mind v2ga pani imestama see jutt, kuna olin lugenud imetamise kohta p2ris palju ja “Side-Lying Position” on nimetatud parimaks imetamisasendiks peale keiserl6iget (enamus naisi siin synnitavad keiserl6ikega) ning unetutel 66del suure v2ismuse korral. Tooksin siia juurde yhe artikli selle imetamis asendi kohta: http://voices.yahoo.com/breastfeeding-side-lying-position-2384604.html Ainus oht mis tuuakse v2lja on ema unne suikumise puhul lapse l2mmatamise oht.

L2hemal uurimisel selgus et ilmselt r22kisid siinsed arsti hoopis “Lying Down” asendist, ning tavap2rane suhtumine kohalikel on et ega keegi rohkem midagi uuri ega loe juurde ja keelataksegi kogu voodis pikali asendis imetamine 2ra. Vahe kahel asendil on selles (nagu nimetusestki j2reldada v6ib) et Side-Lying Position’i puhul laps on kylili ning Lying Down asendi puhul pikali. Lapse pikali olles s66tmise puhul v6ib piim valguda (sel hetkel mil laps ei neelata aga piima ikkagi voolab) kanalisse, mis yhendab nina, suud ja k6rva (Eustachian tubes) ning p6hjustada infektsiooni. Tooksin siia juurde ka artikli: http://www.ivillage.com/can-lying-down-nurse-cause-ear-infections/6-n-136748

Kuigi artiklis v2idetakse et see oht on vaid pudeliga s66tmisel, kuna rinnast ei tule piima mitte imemise puhul, siis mina oma kogemusest v2idaksin et sama ohtlik on ka imetamise puhul, kuna esialgu (erinevatel naistel on see aeg erinev) mil rinnad pole veel lapsele vajamineva piimakoguse reguleerinud, tilgub piima nagu kraanist ja mina v2idaks et rohkemgi kui lutipudelist mis on 0-3month vanustele.

Lyhidalt siis, last v6ib kyll pikali asendis imetada aga tuleb j2lgida et lapse keha oleks kylili, mitte selili…nii lihtsalt ei osanud mulle yxki kohalik arst asja seletada ja keelati igasugune pikali olles imetamine k6ikide arstide poolt.

2. PEALE SYNNITUST TULEB SYYA 2RA IGA P2EV 1 TERVE KANA, ET PIIM TULEKS RINDA JA JAGUKS SEDA EDASPIDI LAPSELE. Sama myydi all tooksin v2lja ka erinevatest toitudest ja jookidest tuleneva uskumuse, mis k6ik suurendavad v6i soodustavad piima rohkust, nagu n2iteks helba, halvaa jne.

Tooksin siia perekoolist m6ned l6igud:

“Varasematel aegadel on rinnapiima hulga suurendamiseks soovitatud emadel süüa halvaad, pähkleid, juua teed koorega jms. Tänapäeval on nendest loobutud, sest on teada, et vägisi juurdesöömine suurendab vaid ema kaalu. Kõige tähtsam on süüa täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitu – s.t. vastavalt oma isule, eelistustele ja lapse käitumisele. Kui teil on tundlikuma seedimisega alla 6-kuune laps, kellel on kohe gaasid koos teiega, siis peate muidugi oma toitumist jälgima. Jätkuvalt on neid naisi, kes võivad probleemideta süüa kõike ilma piiranguteta, kuid on ka neid, kes peavad end rohkem kontrollima.
Alles väga kestev nälgimine hakkab mõjutama negatiivselt rinnapiima kvaliteeti. Loodus on teinud nii, et laps saab ka rasketes tingimustes kaitstud. Selleks, et ka ema tervis ei kannataks, tuleb muidugi mitmekülgselt toituda, kui aga mõnel päeval pole Teil isu, ei tee see kellelegi halba.”

“Lapse olemasolu, lähedus ja imemine tekitavad Sinu kehas ja tunnetes tugevaid aistinguid, mis omakorda panevad erituma imetamiseks vajalikud hormoonid – oksütotsiini ja prolaktiini. Mõlemad hormoonid tekivad sinu ajuripatsis, erituvad vereringesse ja jõuavad sealt kaudu rindadeni ning annavad signaali edasi piimanäärmetele.

Prolaktiin on piima tekitaja ja eritub vastuseks lapse imemisele. Prolaktiin annab rinnas olevatele piimanäärmerakkudele signaali, et nad tööle hakkaksid ja piima toodaksid.

Oksütotsiin paneb piima voolama ja tekib vastuseks lapse imemisele ja rinnanibu ärritusele – stimulatsioonile. Oksütotsiin paneb kokku tõmbuma sinu kehas olevad silelihased, sealhulgas ka emakalihase ning vähendab verekaotust sünnituse järgselt.”

Lyhidalt siis, ei suurenda yxki toit ega jook piima kogust ega soodusta selle teket. Ainus, mis piima toodab ja kogust suurendab on imemine. Erinevad toidud ja joogid v6ivad soodustada kogu protsessi vaid juhul, kui ema naudib selle s66mist/joomist ja seega saab keha rahulolu ning naudingu 🙂

http://www.perekool.ee/index.php?id=985

http://www.perekool.ee/index.php?id=980#11

3. EMA PEAB JOOMA KOGU AEG IMETAMISE JOOKSUL ET JAGUKS PIIMA. Siinkohal toon taaskord perekooli vastuse: “Jooma peab ainult nii palju, kui on janu! Igal inimesel on individuaalsed vajadused, mõni ema tunneb pidevalt janu, mõne vedelikutarbimine jääb tema tavalisele tasemele. Täiesti kindlalt ei pea te endale sisse kallama mingit kindlat vedelikukogust. Jooge siis, kui tunnete janu ja sellest piisab! Ranged ettekirjutused võivad teid vaid eksitada ning häirida normaalset imetamise kulgu.”

http://www.perekool.ee/index.php?id=980#9

Ja l6petuseks tooksin lingi veelkord v2lja erinevate myytidega, need k6ik on ka siinmaal v2ga levinud: http://www.perekool.ee/index.php?id=980#27

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Arhiiv

Legal help in Egypt

Advocate in Egypt, your legal guide, we are translating into English and publishing the laws of Egypt and giving free consultations.

Stories for Muslim Kids

Short Narrations for Muslims of All Ages

Ashtronort - History's Mysteries

Let's take a stroll through insanity...

Keerdsilmus

Minu kudumiste kokkuvõtted

EFT in Egypt

tapping in to your potential

Life in Cairo

Life for American expat in Egypt and beyond....

Joyce Filer

Egyptologist

Talibiddeen Jr. Companion Blog

Companion Blog to Talibiddeen Jr. - Tips and Tidbits for homeschooling, home, and Islamic life!

The Muslimah Blogg

musings of a muslimah

Crafty Beats

A bit of crafts

nellyali

The one glimpse of heaven on earth is to fight a losing cause; and not lose it.

Muslim Learning Garden

Planting Seeds of Jaariyah

Umm Abdul Basir's

Sharing Our Homeschool Adventure!

EGIPTIMAA

Eestlanna elu loori varjus

%d bloggers like this: