Emadus – sõnadeta keel, mida mõistavad rääkida vaid emad omavahel

Leave a comment

March 17, 2012 by Tasneem

Tänaseks päevaks olen olnud ema aasta ja kaks kuud. Võrreldes end enne emaks saamist praegusega, peab tõdema et muudatus on toimunud suur. Emaks saamine on justkui iseenda leidmine. Kui varemalt oli oluline teiste hinnang ja “targemate” juhatus, siis emaks saamisega kaasneb sisemine kindlustunne. Justkui sellest hetkest tunnetad Jumala juhatust nii selgelt ja kõik muu siin ilmas tundub palju tühisem. Sel ajal õpib naine kuulama oma sisehäält ning kogu elu muutub ideaalseks harmooniliseks võnkumiseks. Jah, loomulikult jäävad ka muud argimured ja teised soovid ning sihid, ent see kõik võtab kuidagi teistuguse ning vähemtähtsa rolli. On üks põhitõdest mille järgi ma tihti oma jalgu taas kindlalt maapeale surun: iga ema on ideaalne oma lapsele. Kui Jumal on selle lapse sellele emale usladanud, siis kõik otsused ning tegemised, seoses lapse kasvatusega, mis on tehtud ema sisetundest lähtuvalt, on kõik alati õige. Isegi kui hiljem osutub mõni otsus valeks või toob tagajärgi, mis polnud eesmärgiks omaette, siis ka need otsused on tehtud kindla põhjusega ja see õppetund on nii määratud. See kõik ei tähenda seda et mulle ei meeldiks kuulata teiste kogemusi ja tarkusi. Oluline on mitte kaotada oma sisemist kindlust teiste soovituste tagajärjel. On ju hea õppida kellegi kogemusest, ent seejuures tuleb alati meeles pidada et sinu laps on unikaalne ja sina ise samuti ja teie kahe side on nii eriline, millest üle ei ole ei ükski arstitarkus ega ka kogu maailma kogemused kokku. Selle kõige juures meeldib mulle siiski palju lugeda ja arutleda teiste emadega, informatsioon endas läbi töötada ja lõpuks langetada otsus, lähtuvalt oma sisetundest. Minu mõte seega ei olnud selles, et panna silmaklapid pähe ja katta kõrvad kätega. Teadmiste omamine on tähtis, aga sellest veeltähtsam on usaldus Jumala juhatusse.
Emaks olemine toob endaga kaasa nii palju uusi tundeid. Näiteks ei oleks ma varem iialgi uskunud et üks tegelane, kes minu kõhus 9 kuu jooksul mu elu meeltult raskeks teeb ja siis välja tulemisega nii palju valu põhjustab ja kõige tagatipuks sellele järgnevalt ei lase mul ei magada ega süüa rahus ega üldse miskeid mulle harjumuspäraseid toimetusi ja tegemisi teha. Et see väike isekas tegelane saab peale kõike seda minult kõige suurema armastuse ja tunnetetulva osaliseks. Vaatamata sellele et ta põhjustab pidevalt suurt muret ja raskust, ei ole keegi teine maailmas võimeline üheainsa naeratusega tegema mind niivõrd õnnelikuks. Kes pidevalt vajab tohutut tähelepanu ja on päevi kus ma üldse ei saa tema tõttu suurt midagi tehtud, ent selle kõige kõrval on üksainus pilk temalt nii siiras ja sügav, et ka kõige kiiremal ajal tekib soov võtta see pisike aktivist ja talle kasvõi paar minutit pühendada. Sellist nimekirja võiks vist küll lõpmatuseni jätkata ja seejuures keegi, kes pole ise veel emaks saanud, ei mõista ikkagi kogu selle jutu täit tähendust ja emotsiooni. Siit vist võib järeldada et emadus on midagi nii erilist, mida ei saagi sõnadega kirjeldada, ükskõik kui palju sa ka ei püüaks. Seda on võimalik vaid tunnetada. See on justkui sõndadeta keel, mida mõistavad rääkida vaid emad omavahel.
Mul tuleb siinkohal meelde aeg, mil laps alles hakkas roomama ja minu jaoks oli niivõrd oluline kogu aeg kontrollida mida laps teeb ja teda ikka aidata tema tegemistes. Mida suuremaks laps aga kasvas, seda selgemaks mulle sai, et ta on tegelikult üks ütlemata andekas ja võimekas tegelane. Lapse avastamisinnu piiramine aga suurim karuteene, mida tema arengule põhjustada võib. Seega lasen ma tal nüüd juba peaagu kõike teha mis talle huvi pakub, peaasi et see tegevus kuidagi miskit suuremat häda ei põhjusta. Et just nende näidete põhjal võikski öelda, et emadus on koos lapsega kasvamine, arenemine ning õppimine. Mitte ainult lapse ei omanda uusi teadmidi ja kogemusi, kohati on õppetunnid emale vaat et suuremadki. Seega on emadus naise küpsemine koos lapse arenguga ning täiestu uue maailmavaate ning kogemustepagasi omandamine.
Emadus on lähendanud aga ka jahutanud erinevaid suhteid väljaspool pereringi. Võite juba ise arvata et kindlasti on suhted teiste emadega muutunud lähedasemaks ning eelistatuim jututeema on “minu ja sinu ja nende lapsed.” 😀 Eks igaüks meist muutub ajaga ja erinevate mõjutuste taustal. Emadus on üheks suurimaks neist. Ma siinkohal võrdleks emadust religiooni astumisega. Sel lihtsal põhjusel et minu jaoks on emadus mind kordades rohkem Jumalaga lähendanud, kui kogu minu religioosne teadmistepagas seda varemalt. Mitte asjata ei tähtsusta islam ema ja tütarde rolli nii kõrgelt. Näiteks türe üleskasvatamist võrreldakse ühe hathiti põhjal lausa kaitsekilbina põrgutule eest. Sellest aga kuidas islam käsib ema kohelda, on küll lugematu arv erinevaid hathithe, väljavõtteid Koraanist ja palju islamiteemalisi loenguid ja arvamusi. Ma ei kujuta emaks olemist ette ilma Jumaliku juhatuseta. Laps on ju kingitus Jumalalt. Kuidas saab siis olla ema ja samal ajal mitte uskuda oma lapse Loojasse? Ma arvan et ema, kes lähtub emaks olemisel oma sisetundest, usub samaaegselt ka Jumala olemasolusse. Selleks ei peagi kuuluma kuhugi religiooni ega avalikult tunnistama end usklikuks … selleks piisab vaid tunnetamisest ja liikumistest oma sisemise rahu ja harmoonia teel. Seega võiks tinglikult nimetada emadust ka väravaks religiooni ning tõestuseks et iga laps on ime ning kingitus Jumalalt. Iga ema on ehk kokku puutunud olukorraga, kus tema laps oskamatusest miskit kurku tõmbab või teda tabab raskem haigus, juhtub ükskõik milline õnnetus … kas on ema kes sellisel hetkel ei palu Jumalalt abi? Isegi kui ta ei nimeta Jumalat Jumalaks … sellistel hetkedel tunnetab Jumala olemasolu iga ema. Naine kes on õnnistatud emaks saamisega, on saanud ka tõestuse Jumala olemasolust. Iseasi on selles, kui paljud emad seda enesele tunnistavad. Emadus on kingitus, justkui saabumine religiooni lävepakule. Kes selle läve ületab, kes mitte, see on juba iga naise enese otsus ja saatus.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Arhiiv

Stories for Muslim Kids

Short Narrations for Muslims of All Ages

Ashtronort - History's Mysteries

Let's take a stroll through insanity...

Keerdsilmus

Minu kudumiste kokkuvõtted

EFT in Egypt

tapping in to your potential

Life in Cairo

Life for American expat in Egypt and beyond....

Joyce Filer

Egyptologist

Talibiddeen Jr. Companion Blog

Companion Blog to Talibiddeen Jr. - Tips and Tidbits for homeschooling, home, and Islamic life!

The Muslimah Blogg

musings of a muslimah

Crafty Beats

A bit of crafts

nellyali

The one glimpse of heaven on earth is to fight a losing cause; and not lose it.

Muslim Learning Garden

Planting Seeds of Jaariyah

Umm Abdul Basir's

Sharing Our Homeschool Adventure!

EGIPTIMAA

Eestlanna elu loori varjus

%d bloggers like this: