Ramadani väline külg

Leave a comment

August 28, 2010 by Tasneem

71782-dscf1332Alustaks siis Ramadani valgustusega. Kõige tuntumad on loomulikult ramadani lambid. Neid hakatakse müüma natuke enne püha kuud. On siis traditsioonilised, nagu pildil näha ja kaasaegsemad, mis on enamasti laste lelud koos lambiga ning mängivad ramadani laulukesi.
Tänavatele tõmmatakse üles pisikesed lambid. Võivad olla värvilised või mitte aga annavad mõnusa meeleolu. Kui ma eelmine aasta saabusin, siis mulle tundus kõik see lampide mäng nii naljakas. Nüüd, kus olen elanud pea aasta selles hallis linnas, pean tunnistama et vaatan neid kaunistusi heldimusega, soe tunne tuleb kohe sisse kui tänavatel kõndida 🙂
Lampide kõrval on veel üks tänavakaunistus, need on sellised kolmnurksed värvilised lipukesed, lükitud üksteise kõrvale nööri otsa ja lõpuks tõmmatud üle tänava. Võib kohata ka lihtsalt sädelevaid hõbepaberist ribasid või värvilisi ribasid. Nii armas on kui pimedas tuulekese käes lehvivad pisut ja ramadani valguses sädelevad või lihtsalt värvi annavad tänavatele.

Televisioon. Mida siis telekast vaadatakse? No üldiselt paastu ajal ikka ainult islami saateid või koraani kanaleid. Paast aga katkestatakse meie peres siis komöödiaseriaalidega “Mansura” ja “Sokkar”. Ma naljadest aru ei saa (kuna keelt ei räägi) aga paistab et mingid sellised tobenaljakad olukorrad. Õhtul on meil mamaga alati vaadata üks saade, kus siis saate esimeses pooles lastakse vanglast välja mõni naisvang. No on ta siis vaene ja võtnud pangast laenu ja pole tagasi suutnud maksta või hoopis mees on lahutanud ja naine järelmaksuga jänni jäänud jne. Saate teine pool on tänaval. Küsitakse rahva käest küsimusi ja õigesti vastanu saab päris kopsaka rahasumma. Ja saate viimases osas minnakse mõne pere koju ja antakse kellelegi seda mida kõige enam vajab. Mõni soovis pulmadeks külmkappi ja teine jälle omrale minna ning kes väga vaene ehk korterit jne jne. Ja siis nagu polegi muud erilist telekast, vaatame uudiseid ja fatafeati vahest ja nagu ikka. Aint see erinevus on et filmikanaleid pühade aeg ikka ei vaata.

Söök. ba32a-kunafa-233427498Pühade aeg on meil peres ka pühade söögid. Üldiselt süüakse tavalisest vähem ja ega me mamaga väga köögis vaaritada jaksagi. Pigem kiired ja lihtsad söögid. Aga korra pühade aeg peab ju ikka tegema ka pühade maiusi. Üheks selliseks on quanafa. See on siis jahust ja veest tehtud makaroni moodi asjandus. Pigem nagu hästi pikk peenike nuudel. Meie peres tehakse seda siis nii et võetakse quanafa ja tükeldatakse näppude vahel väiksemateks tükkideks. Sellest kiht ahjuplaadile, mis kaetakse keedukreemiga. Siis see omakorda pähkli, rosina, kookoshelbe, madli jne puruseguga. Ning kõige lõpuks veel kiht quanafat. Rasvainet määriti ka alla ja kõige lõpuks ka. Siis ahju. Ahjust välja tulles kallatakse üle siirupiga, vähe jahtuda ja võib süüa.
8325c-ataif_4Siin pildil on minu lemmik ataaif. See on siis pisike kleepuv pannkook. Selle sisse pannakse mandli, pähkli, rosina, kookoshelbe jne puru. Siis surutakse servad kokku ning praetakse pannil kuldpruuniks. Seejärel kastetakse siirupisse ning lastakse tiba jahtuda. Võib süüa nii külmalt kui soojalt. Oi kus mulle see asjandus maitseb aga kahjuks seda ei saa rohkem kui korra aastas ja ehk see annabki võlu hoopis sellele maiusele 🙂 Ega rohkem kui 2tk korraga ära süüa suudagi, siis tuleb vahet pidada ja mõne ajapärast jälle kausi kallale nosima minna 😛
Ramadani kähk (küpsised) on samuti üks tuntud pühademaius, mida küpsetatakse enamasti kogu suguvõsa naisperega suur kogus korraga.
c873e-ramadan-breadTänaval müüakse ramadani leiba. See on nagu tavaline lapik leib aga valge ja lõhnab väga hästi ning maitse on ka super.

Ning siis on kindlasti palju erinevaid pühade roogasid veel mida ma ei tea või meil tehakse neid tihemini kui ainult ramadani aeg.

Hinnad. Pühadega läksid meil kõik hinnad pea et kahekordseks. Näiteks seesama ramadani leib tuli pühade alguses müügile poole väiksemana aga tavalise leiva hinnaga. Nüüdseks on leib omandanud oma tavapärase suuruse õnneks. Siis näiteks tomat, kartul, kurk maksavad juba 3,5 poundi. Varem oli 2-2,5 poundi. Riis ja liha läksid juba enne pühi kalliks. Ühesõnaga kõik on hinnas nii palju juurde võtnud. No Ramadani aeg on üks hea asi see et vähemalt vaestel on süüa. Iga moshee juures on õhtuti palve ajal kaetud laud, kus saavad süüa nii vaesed, kui ka kõik kes palvusele tulevad. Lisaks tehakse palju heategusid ja aidatakse vaeseid.

Rohkem hetkel ei tulegi meelde. Ehk kõik muu on juba nii tavapäraseks muutunud ja minu jaoks ei omanda uudise künnist enam 🙂

(pildid internetist)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Arhiiv

Stories for Muslim Kids

Short Narrations for Muslims of All Ages

Ashtronort - History's Mysteries

Let's take a stroll through insanity...

Keerdsilmus

Minu kudumiste kokkuvõtted

EFT in Egypt

tapping in to your potential

Life in Cairo

Life for American expat in Egypt and beyond....

Joyce Filer

Egyptologist

Talibiddeen Jr. Companion Blog

Companion Blog to Talibiddeen Jr. - Tips and Tidbits for homeschooling, home, and Islamic life!

The Muslimah Blogg

musings of a muslimah

Crafty Beats

A bit of crafts

nellyali

The one glimpse of heaven on earth is to fight a losing cause; and not lose it.

Muslim Learning Garden

Planting Seeds of Jaariyah

Umm Abdul Basir's

Sharing Our Homeschool Adventure!

EGIPTIMAA

Eestlanna elu loori varjus

%d bloggers like this: